Türkiye Cumhuriyeti

Wellington Büyükelçiliği

Büyükelçilik Duyurusu

Seçmen Kütüğü Kaydı , 04.03.2014

ÖNEMLİ DUYURU

Yurtdışında yaşayan vatandaşlarımızın önümüzdeki seçim döneminde oy kullanabilmeleri için “Yurtdışı Seçmen Kütüğü”ne kayıtlı olmaları gerekmektedir.

Yeni Zelanda’da yaşayan vatandaşlarımızın, Seçmen Kütüğüne kaydolmak için Büyükelçiliğimize adres beyanında bulunması gerekmektedir. Bu işlem için vatandaşlarımızın şahsen Büyükelçiliğimize gelmeleri zorunlu değildir.  T.C. İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nün internet sitesinden (http://www.nvi.gov.tr/Hakkimizda/Projeler,Aks.html?pageindex=11) indirebilecekleri “Yurtdışında Yaşayan Vatandaşlarımız İçin Adres Beyan Formu-B’yi (ön ve arka sayfa)” eksiksiz doldurduktan sonra, nüfus cüzdanlarının önlü/arkalı fotokopisiyle birlikte posta yoluyla Büyükelçiliğimize ulaştırmaları yeterlidir.

Daha önce adres beyanında bulunan vatandaşlarımızın ise nerede oy kullanacaklarını öğrenmeleri mümkündür. Vatandaşlarımızın, (http://www.ysk.gov.tr/ysk/YurtDisiSecmenSorgu.html) web adresinden seçmen kütüklerini kontrol etmeleri gerekmekte, seçmen kütükleriyle ilgili bir hata olduğunu düşünen vatandaşlarımızın en kısa zamanda bu durumu Büyükelçiliğimize bildirmeleri gerekmektedir.

Saygıyla duyurulur.