Türkiye Cumhuriyeti

Wellington Büyükelçiliği

Bilgi Notları

Fiji, 06.07.2016

Malenezya ve Polenezyalıların yaklaşık 3500 yıl önce Fiji’ye yerleştikleri tahmin edilmektedir.  

Avrupalıların 19. yüzyılın ilk yarısında Fiji adalarına gelmelerinin ardından, yerel halkın oluşturduğu kabile konfederasyonları arasında savaşlar yaşanmıştır. Bunlar arasında ön plana çıkan kabile lideri Cakobau, 1880’li yıllarda batı adalarının sınırlı da olsa kontrolünü ele geçirmiştir. Devam eden çatışmaların ardından 1885 yılında Fiji koşulsuz olarak Birleşik Krallık yönetimine girmiştir.

 

1970 yılı Nisan ayında Londra’da yapılan anayasa konferansında, Fiji’nin İngiliz Milletler Topluluğu içinde, bağımsız ve egemen bir devlet olarak mevcudiyetini sürdürmesi kararlaştırılmış ve 10 Ekim 1970 tarihinde bağımsızlık ilan edilmiştir.

 

MEVCUT YÖNETİM:

Başbakan Tuğamiral  Voreqe Bainimarama 5 Ocak 2007 tarihinde Başbakanlık görevini üstlenmiştir. 17 Eylül 2014 tarihinde yapılan genel seçimlerinden galibiyetle çıkan Fiji First partisinin lideri Başbakan Frank Bainimarama tekrar Başbakan olmuştur. 

EKONOMİK DURUM:    

 

Ülke ekonomisinin geleneksel dış ticaret gelirlerini şeker ve tekstil ürünleri ihracatı oluşturmaktadır. Diğer önemli ihraç ürünleri arasında üretim seviyeleri son yıllarda düşmekte olan hindistan cevizi ve zencefil sıralanabilir. Hızla tükenmekte olan ormanlar ile balıkçılık ve altın üretimi ülkenin önemli gelir kaynakları arasındadır.

 

Fiji ekonomisinde turizm de önemli bir yer tutmaktadır.

 

COĞRAFİ KONUM:

 

Sadece 110'unda yerleşim bulunan toplam 332 adadan oluşan Fiji'nin en yakın komşuları doğuda Tonga, batıda ise Vanuatu'dur. Fiji'nin Avustralya'ya uzaklığı 2792, Yeni Zelanda'ya uzaklığı ise 1848 km'dir.

Fiji tropikal iklimin etkisi altındadır. En sıcak aylar olan Ocak-Mart döneminde sıcaklık 23 ila 30 derece arasında seyrederken, en serin aylar olan Temmuz-Ağustos döneminde sıcaklık ortalaması 20-26 derecedir. Ülkede en fazla yağış Mart ayında görülmektedir.

 

ULAŞIM:

 

Havayolu Ulaşım Altyapısı

 

Tarifeli uçuşlara imkan tanıyan 4 havaalanı bulunmaktadır. Bunlardan sadece ülkenin turizm merkezi Nadi'de bulunan havaalanına uzun mesafeli seyahat eden uçaklar inebilmektedir. Başkent Suva'daki havaalanının imkanları kısıtlı, pisti kısadır. Buradan sadece iç hat seferleri ile Kiribati ve Tuvalu gibi yakın ada ülkelerine seferler yapılabilmektedir. 

Karayolu Ulaşım Altyapısı

 

597 km. uzunluğunda demiryolu, 3440 km uzunluğunda karayolu ağı bulunmaktadır.

 

Denizyolu Ulaşım Altyapısı

 

Yolcu ve kargo taşımacılığına imkan tanıyan limanlar Lautoka, Levuka ve Suva'da bulunmaktadır.

 

Ülke İçinde Trafiğin Yönü

 

Sol

 

Şehiriçi Ulaşım Altyapısı

 

Başlıca şehirlerde makul şehiriçi toplu taşıma imkânları mevcuttur. Başkent Suva'da, 15 ABD dolarına 1 ay geçerli bilet alınabilmekte, 1 litre benzin 1,3 ABD dolarına temin edilebilmektedir. Şehiriçi taksiler, kilometre başına yaklaşık 3,7 ABD doları ücret talep etmektedir.

 

Şehirlerarası Ulaşım Altyapısı

 

Fiji, adalardan oluşan bir ülke olduğu için, şehirlerarası ulaşım genellikle küçük uçak ve teknelerle yapılmakta, ancak şehirlerarası otobüs imkânları da bulunmaktadır.

 

Uluslararası Ulaşım Altyapısı

 

Fiji'nin uluslararası ulaşım için kullandığı en büyük havalimanı Nadi'dedir. (NAN) başta Sidney, Auckland ve Seul olmak üzere çeşitli ana aktarma noktalarına doğrudan seferler düzenlenmektedir.

 

Türkiye'ye Seyahat İmkanları

 

Fiji'nin uluslararası "hub"ı sayılabilecek Nadi Havalimanından (NAN) İstanbul'a 1.800 Avro ücretle gidiş-dönüş uçak bileti temin edilebilmektedir. Toplam seyahat süresi, her yön için 35 ila 45 saat arasında değişmektedir.

 

Gümrük Uygulamaları

 

Ülkeye Sokulması Yasak Olan Eşyalar/Ürünler

Ülkeye sokulması yasak olan maddelerin listesi ve konuya ilişkin ayrıntılı mevzuata http://www.frca.org.fj/wp-content/uploads/2012/10/CUSTOMS-PROHIBITED-IMPORTS-AND-EXPORTS-REGULATIONS-1986-REVISED-29.01.pdf adresinden ulaşılabilmektedir.

 

ULUSLARARASI AŞI SERTİFİKASI: Sarıhumma hastalığının görüldüğü bir ülkeden gelen 1 yaşın üzerindeki yolculardan ve sarıhumma hastalığının görüldüğü bir ülkenin havalimanından transit geçişi 12 saatten fazla süren yolculardan sarıhumma aşısı yapıldığını gösteren Uluslararası Aşı Sertifikası istenir.

 

Ülkeye Evcil Hayvan Götürme Koşulları

 

Fiji'ye herhangi bir ev hayvanı götürülmeden önce Biyogüvenlik İdaresi'nden izin alınması gerekmektedir. Ayrıntılı bilgi, başvuru formları ve güncel kabul kıstasları için, anılan İdarenin http://www.biosecurityfiji.com/bringing-cats-and-dogs-to-fiji.html adresindeki internet sitesine başvurulabilir.

 

 

TÜRKİYE – FİJİ İKİLİ İLİŞKİLER:

 

Siyasi ilişkiler

 

Fiji ile siyasi ilişkilerimizde 9-11 Nisan 2008 tarihlerinde İstanbul’da düzenlenen Türkiye - Pasifik Adaları Dışişleri Bakanları Toplantısı’na ülkesini temsilen dönemin Fiji Dışişleri, Uluslararası İşbirliği ve Sivil Havacılık Bakanı Ratu Epeli Nailatikau’nun katılmasının ardından bir ivme yakalanmıştır.

 

Wellington’daki Büyükelçiliğimizin akredite olduğu ülkeler arasında Fiji de yer almaktadır.

 

Fiji’nin Abu Dabi Büyükelçiliği ülkemiz nezdinde de akredite konumdadır.

 

Ekonomik İlişkiler

 

Fiji ile ülkemiz arasındaki ekonomik ve ticari ilişkiler oldukça sınırlı olmakla birlikte 2010 yılından itibaren bu ülkeye ihracatımızda bir artış eğilimi yakalanmıştır.

 

İhracatımız :    869.487 ABD Doları (2014)              

Ana İhraç Ürünlerimiz :         Madenî yakıtlar, madenî yağlar ve bunların damıtılmasından elde edilen ürünler; bitümenli maddeler; madenî mumlar; eczacılık ürünleri; muhtelif kimyasal maddeler (biodizel, yangın söndürme maddeleri, dezenfektanlar, haşarat öldürücüler, vb.); kağıt ve karton; kağıt hamurundan, kağıttan veya kartondan eşya; demir veya çelikten eşya; meşrubat, alkollü içkiler ve sirke.

İthalatımız :    127,857 ABD Doları (2014)              

Ana İthalat Ürünlerimiz :       Dokunabilir maddelerden hazır eşya; takımlar; kullanılmış giyim ve dokunmuş diğer eşya; meşrubat, alkollü içkiler ve sirke.